Skip to main content
trt-1-yayin-akisi

TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU (TRT)

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ülkemiz adına televizyon ve radyo yayınlarını yayınlamak için 1 Mayıs 1964 tarihinde özel bir yasa ile kurulmuştur. 1972 yılında anayasamızda yapılan değişikliklerle tarafsız bir kamu ve iktisadi kuruluş olarak tanımlanmıştır. 1982 yılı anayasası maddeleri doğrultusunda 1984 tarihinde Türkiye Radyo ve Televizyon kanununu ile yeniden değişiklikler yapıldı. 1986 yılından sonra Türkiye uydularında yayın yapan diğer televizyon kanallarının yayına girmesi 1990’lı yıllara kadar devam eden TRT’nin televizyonlarımızdaki tek kanal olmasını ortadan kaldırmıştır.

1993 yılında anayasamızın 133. Maddesinde yapılan değişiklikler doğrultusunda serbest bırakılan özel radyo ve televizyon yayınlarının yanı sıra TRT özerkliği tekrardan tesis edilmiştir. Günümüzde TRT tarafsızlığı ve özerkliği resmi olarak anayasamıza hükmedilen, radyo ve televizyon ile ilgili tüm medya araçları üzerinde yayın yapmaya devam eden kamuya hizmet veren yayıncıdır. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 6 Mayıs 1927 yılında İstanbul Radyosu adı altında yayına başladıktan sonra 1928’de Ankara radyosu olarak ilk kez yayın yapmaya başladı. 8 Eylül 1936 yılında PTT ye devredilen Ankara ve İstanbul yayınları bu devredilmeden sonra daha güçlü bir vericiyle Ankara radyosu adı altında 1938 yılında resmi olarak yayına açıldı. 19 Kasım 1949 yılında İstanbul Radyosu da tekrardan yayın yapmaya başladı. 1960 yılından itibaren sekiz ilimizde de il radyoları kurulmuştur. 1961 anayasası radyo yayınlarının yönetiminin tarafsız ve özerk bir kamu kuruluşu tekrardan düzenlenmesini uygun görerek 1964 tarihinde 359 sayılı yasa ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu adı altında radyo yayını yapmaya devam etmiştir. Daha güçlü vericileri ile daha fazla topluluğa ve bölgeye sesini duyurmayı başarmıştır. 1974 yılında ise Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun merkeze ve bölgeye bağlı tüm radyo kanalarının bir araya getirilmesi ile TRT-1,TRT-2 ve TRT-3 isimli radyo kanalları oluşturulmuştur.1969 yılında aya ayak basan astronotlar ve Ankara’da verilen Zeki MÜREN konseri televizyonlardan yayınlanarak halka sunuldu. 1973 yılında ise Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanlığını yapan İsmet İnönü’nün vefat etmesi ile cenaze töreni canlı yayın ile naklen halka yayınlandı. Türkiye ve Avrupa 1974 yılında işleve geçen Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu yayınları aracılığı ile haberdar olmuştur. İlk kez 1978 yılında su altı kameraları aracılığı ile çekilen renkli belgesel olan ‘’Derinlerdeki Geçmiş’’ projesi yapılmıştır.

1974 yılında haftanın her günü yapılmakta olan televizyon yayınları yaklaşık 19 milyon kişi tarafından izlenerek ülke nüfusunun %55’lerine kadar ulaşmıştır. Televizyonun ülkemize gelmesinin 10. Yılında ise PTT merkezlerine bağlı televizyon alanların sayısı 2 milyonu aşmıştır. Giderek artış göstermekte olan yayın saatleri ile birlikte televizyon ekranları 31 Aralık 1981 yılbaşından sonra renkli yayın yapmaya başlamış ve 1984 tarihinden itibaren de tam olarak renkli yayına geçmiştir. 1986 yılında ise TRT’ye bağlı ikinci kanal olarak TRT-2 yayına girerek televizyonlarımızdaki yerini almıştır. 1987 yılında İntelsat isimli uydudan kiralanmış bir aktarıcı ile TRT-1 ve TRT-2 programları tüm Türkiye’ye uydu aracılığı ile ulaşmış oldu. 1989 yılında ise TRT-3 ve GAP TV yayına girerek TRT’nin televizyonlarımızdaki kanal sayısı 4’e ulaşmış oldu. Avrupa da yaşayan Türklere yönelik olarak yayın yapması amaçlanan TRT- INT kanalı 1990 yılında yayına girmiştir. 2010 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan TRT-Spor uluslararası ve ulusal bütün spor faaliyetlerini ve organizasyonlarını canlı veya banttan ekranlara ulaştırırken sporun bütün dallarına ayrı ayrı önem vermektedir. Günümüzde TRT,  tüm kıtalarda ve ülkelerde istenildiği gibi izlenebilmekte ve dinlenebilmektedir.